НОВЕ НА САЙТІ


01.02.21:::На сайті в розділі "Річні звіти" розміщений річний звіт ГАО за 2020 рік.


01.02.19:::Якщо вам потрібна сторінка сайту, якої немає в поточному перегляді, ви можете або скористатися пошуком по сайту або переглянути сторінки архіву сайту, куди переносяться всі матеріали, що були раніше опубліковані і в яких закінчився термін публікації.


НАУКОВА СПАДЩИНА

До 140-річчя від дня народження
академіка Олександра Яковича Орлова,
засновника ГАО НАН України

Читати книгу

НЕВІДОМІ ЛИСТИ О.Я.Орлова

Photo: Alexander Krugliy 30 Aug 2015

В електронній книзі, присвяченій 140-річчю з дня народження Олександра Яковича Орлова, у розділі "З родинних мемуарів" з'явились нові матеріали: унікальні листи Олександра Яковича про відвідини ним обсерваторії на горі Піп Іван у 1939 році. Листи передані академіку НАН України А.Г. Наумовцю І.Г. Нєізвєстним, онуком О.Я. Орлова.

І.Г.Нєізвєстний - член-кореспондент РАН, співробітник Інституту фізики напівпровідників і професор Новосибірського технічного університету, відомий спеціаліст у галузі мікро- і наноелектроніки. Народився в Одесі в 1931 р., закінчів МЕІ, працював у ФІАН, після створення Сибірського відділення переїхав туди.

Читати...

ЯК «АСТРОНОМІЧНІ ЗУБРИ» ВРЯТУВАЛИ ПОЛТАВСЬКУ ГРАВІМЕТРИЧНУ ОБСЕРВАТОРІЮ В 1934–1938 рр.

Зі сторінок архівного рукопису О.Я. Орлова 1938 року

А.О.Корсунь, М.В.Лубков

У статті розкрито одну з маловідомих сторінок життя видатного вченого-астронома і геофізика, засновника наукової школи з геодинаміки, фундатора Полтавської гравіметричної обсерваторії та Головної астрономічної обсерваторії НАН України академіка Олександра Яковича Орлова. В архіві Полтавської гравіметричної обсерваторії було знайдено документ — незавершений рукопис О.Я. Орлова під назвою «Астрономічні зубри», датований 15 листопада 1938 р., який дозволяє по-новому подивитися на деякі події того часу...

Вісник НАНУ, 2020, №7

 

COORDINATES

Latitude N50 21.9
Longitude E30 30.4
Altitude 188 m above s. l.

YOUTUBE CHANNELS

Запис трансляції з ГАО НАНУ проходження Меркурія по диску Сонця 11.11.2019

Ютуб-канал
«Все про Всесвіт»

  • Oberemok Y., Milinevsky G., Syniavskyi I., et al.Challenges for Multispectral imager- polarimeter (MSIP). 2022,44th COSPAR Scientific Assembly, Athens, Greece, July 16-24, 2022, 2022cosp...44..625O
  • Syniavskyi I., Yatskiv Ya.S., Milinevsky G., et al.Aerosol-UA satellite mission for polarimetric study of aerosols in the atmosphere onboard YuzhSat platform. 2022,44th COSPAR Scientific Assembly, Athens, Greece, July 16-24, 2022, 2022cosp...44..627S
  • Sobolenko M., Kompaniets O., Berczik P., et al.NGC 6240 Supermassive Black Hole Binary dynamical evolution based on Chandra data. 2022,MNRAS,Advance Access. 2022MNRAS.tmp.2304S
  • Berczik P., Arca Sedda M., Sobolenko M., et al.Merging of unequal mass binary black holes in non- axisymmetric galactic nuclei. 2022,A&A,Vol.665A,p.86 (7 pp.). 2022A&A...665A..86B
  • Fedorov Yu.I., Shakhov B.A., Kolesnyk Yu.L.,Modulation of Galactic Cosmic Ray Intensity in the Approximation of Small Anisotropy. 2022,Kinematics Phys. Celest. Bodies.- New York: Allerton Press, Inc.,Vol.38,is.4,p.181-189. 2022KPCB...38..181F
  • Savushkin A., Kiselev N.N., Rosenbush V.K., et al.Polarimetric Observations of Jupiter's Moons: Europa, Io, Ganymede. 2022,53rd Lunar and Planetary Sci. Conf., held at The Woodlands, Texas, March 7-11, 2022// LPI Contribution,No. 2678,id.2289S. 2022LPICo2678.2289S

 

 

ПОСИЛАННЯ


::: ADS Bibliographic Codes:" Journal Abbreviations

::: ADS Tagged Format for :" Bibliographic Data Transfer

::: Англомовне видання "Кінематики і фізики небесних тіл" на сайті видавництва ALLERTON PRESS


Login Form

Астропортал

Астрономічна наука в Україні і світі, останні події в космонавтиці, найновіші космічні місії, історія астрономії та ще багато цікавого на сторінках "Українського Астрономічного Порталу"

Random photo

15110965_o.jpg

Новини

2022-10-16
Українa

На Харківщині через російські обстріли сильно пошкоджена астрономічна обсерваторія, - повідомив науковий співробітник Радіоастрономічного інституту НАН України Михайло Сидорчук. У селі Волохів Яр Чугуївського району внаслідок російських обстрілів сильно пошкоджена радіоастрономічна обсерваторія, зокрема в катастрофічному стані тепер радіотелескопи та головний корпус, в якому впали перекриття аж до першого поверху після влучання в дах.

Джерело інформації вайбер-канал "БЛИСКАВКА"

Більш детально на сторінці Михайла Сидорчука у ФБ.

На фото: такий вигляд має будівля Радіоастрономічної обсерваторії імені С.Я. Брауде після «гостювання» російських військ.

Українa Українa

2022-10-16
Українa

ЯК ПЕРЕЗИМУЮТЬ ТЕЛЕСКОПИ. Обсерваторія біля Харкова долає наслідки окупації

На території Радіоастрономічної обсерваторії імені С.Я. Брауде на Харківщині ворожа техніка з’явилася наступного дня після повномасштабного вторгнення. Звільнили цю територію лише на початку вересня. Газета «Світ» запитала у директора РІ НАН України, члена-кореспондента НАН України Вячеслава ЗАХАРЕНКА: в якому стані нині унікальні українські телескопи УТР-2 і ГУРТ (гігантський український радіотелескоп)? А також — яке обладнання обсерваторії пошкоджено? Чи є план заходів з відновлення (чи консервації) будівель напередодні зими?

Вячеслав Володимирович розповів, що антенне поле практично не пошкоджено (і це дуже хороша новина), а ось центральна будівля обсерваторії зазнала значних руйнувань.

Обсерваторія розташована біля села Волохів Яр, де точилися запеклі бої. На її території (з підземними колекторами, автопарком, гаражами, складами) російські агресори влаштували вогневу позицію. Під час обстрілів були пробиті та впали міжповерхові перекриття будівлі, постраждав пульт управління телескопом.

— Наслідки російської окупації жахливі: знищено радіоастрономічне і комп'ютерне обладнання, зруйновано та пошкоджено споруди обсерваторії, заміновано тунелі й територію радіотелескопа, — продовжив розповідь директор. — Російські військові поцупили всі сервери та комп'ютери, включно з цифровими приймачами 2005 року розробки.

На сьогодні в будівлі відсутнє електропостачання, і поки що не зрозуміло, коли його можна буде відновити (це залежить від стану ліній, що ведуть до високовольтного трансформатора). Не закінчено й роботи з розмінування території.

Нині керівництво інституту намагається вирішити декілька невідкладних завдань — налагодити цілодобову охорону, захистити від осінніх та зимових опадів зруйновану центральну будівлю обсерваторії, «законсервувати» системи опалення та водопостачання.

У довгострокових планах: перевірити й відновити роботу антенного поля, оснастити радіотелескоп новим приймальним та комп'ютерним обладнанням. Також науковці обговорюють з закордонними партнерами план масштабної модернізації установи. Зокрема, міркують, як перемістити центральну будівлю далі від антенного поля і побудувати на її місці додаткову секцію радіотелескопа ГУРТ.

— Я впевнений, що ми все відновимо і в майбутньому телескоп стане ще кращим, — додав Вячеслав Володимирович.

Сьогодні вчені звертаються до наукової спільноти по допомогу. На сайті інституту опубліковано лист, у якому науковці РІ НАН України просять українських та закордонних колег допомогти врятувати національне надбання країни. «Всі благодійні кошти буде направлено виключно на відновлення інфраструктури та будівель обсерваторії. Повний звіт про витрати гарантуємо», — йдеться в листі. (http://surl.li/disip)

Рахунок для благодійної допомоги в гривнях:
IBAN: UA588201720313271001301006619
ЄДРПОУ: 02772020
Банк отримувача: ДКСУ у м. Київ
Одержувач: Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України
Мета переказу — «благодійна допомога».
Bank Account for the charitable assistance in US dollars:
IBAN: UА283223130000025300000000139/840
Beneficiary: Institute of Radio Astronomy of the National Academy of Sciences of Ukraine
Beneficiary Bank: JSC State Export-Import Bank оf Ukraine
Address: 127 Antonovусhа Str., Kyiv, 03150 Ukraine
SWIFT: EXBS UA UX
Cоrrеsроndent Bank: Deutsche Bank Trust Company Americas, New York
SWIFT: BKTRUS 33
Account: 04094221
The purpose of the transfer is «Charitable aid».
Bank Account for the charitable assistance in euro:
IBAN: UА283223130000025300000000139/978
Beneficiary: Institute of Radio Astronomy of the National Academy of Sciences of Ukraine
Beneficiary Bank: JSC State Export-Import Bank оf Ukraine
Address: 127 Antonovусhа Str., Kyiv, 03150 Ukraine
SWIFT: EXBS UA UX
Cоrrеsроndent Bank: Deutsche Bank Trust Company Americas, New York
SWIFT: BKTRUS 33
Account: 04094221
The purpose of the transfer is «Charitable aid».

Джерело інформації газета "Світ"

Фото співробітників РІ НАН України та з офіційних джерел

РІ НАН України

Більше фото на сторінці Михайла Сидорчука у ФБ.


НАУКА

Ukrainian Astronomers Discover ‘Exocomets’ around Another Star

Команда наших астрономів у складі Якова Павленка, Ірини Кулик, Олени Шубіної, Максима Василенка, Дар'ї Добричевої та Павла Корсуна більше року назад виграла грант від Національного фонду досліджень України. Тема дослідження: "Виявлення та аналіз кометної активності в позасонячних планетних системах". Стаття з результатами дослідження подана до друку у Astronomy and Astrophysics. Про результати роботи наших науковців написали в журналі Scientific American.

scientificamerican

Ukrainian Astronomers Discover ‘Exocomets’ around Another Star

Семінари on-line

 

🔹 Е.В. Хоменко, PhD in Phys.&Math, ГАО НАН України, IAC (Spain) “Beyond MHD Simulations Of Solar Atmospheric Dynamics”

🔹 Е.В. Хоменко, PhD in Phys.&Math, ГАО НАН України, IAC (Spain) “Beyond MHD Simulations Of Solar Atmospheric Dynamics”. Part 2.

🔹 Я.В. Павленко, д.ф.-м.н., ГАО НАН України "Ізотопи в зорях"

🔹 І.Е. Васильєва, к.ф.-м.н., ГАО НАН України "Солнечная активность и извержения вулканов на Земле"

🔹 Б.Е. Жиляев, д.ф.-м.н., ГАО НАН України "Колориметрия быстрых процессов в небесных телах"

 

Про порядок обчислення часу в Україні

 

Зараз у зв’язку з переходом на літній час на переважній більшості території України, запровадженням московського часу на окремих окупованих та неконтрольованих Україною територіях, вивченням впливу змін порядку обчислення часу на здоров’я людей – у ЗМІ та спільнотою України все частіше обговорюється питання про запровадження оптимального порядку обчислення часу.

Нижче подаємо окремі матеріали переписки академіка НАН України Ярослава Степановича Яцківа від імені Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Читати далі...

Астрофото

ОБСЕРВАТОРІЯ

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

Головну астрономічну обсерваторію НАН України засновано 17 липня 1944 р. з ініціативи відомого вченого, астронома й геофізика, Олександра Яковича Орлова (1880 — 1954). Розташована вона за 12 км від центра Києва в Голосіївському лісі (звідси походить її неофіційна назва – Голосіївська).

Обсерваторію очолювали акад. АН УРСР О.Я. Орлов (1944 — 1948 та 1951 — 1952); чл.- кор АН УРСР В.П. Цесевич (1948 — 1951), чл.-кор. АН УРСР А.О. Яковкін (1952 — 1959), акад. АН УРСР Є.П. Федоров (1959 — 1973), д.ф.-м.н. І.К. Коваль (1973 — 1975). З 1975 р. Обсерваторію очолює академік НАН України Ярослав Степанович Яцків.

Обсерваторія займає провiдне мiсце у багатьох галузях астрономiї, таких як: дослідження обертання Землі й побудова координатних систем у космічному просторі, фізика фотосфери Сонця й тіл Сонячної системи, формування й еволюція зір і галактик та ін.

При ГАО функціонує спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій з фізико-математичних наук за спеціальностями:

  • астрофізика, радіоастрономія
  • геліофізика і фізика сонячної системи
  • дистанційні аерокосмічні дослідження

ГАО видає журнали «Кинематика и физика небесных тел», «Космiчна наука i технологiя» та щорічник «Астрономiчний календар».

Досягнення співробітників Обсерваторії недноразово відмічено Державними преміями і медалями СРСР та України у галузі науки і техніки, преміями НАН України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Міжнародними преміями, серед яких «Фундація доктора Дем’яніва. За мир і свободу України» та ім. Р. Декарта, медаллю ім. Ю. Гагаріна та орденами «За заслуги».

У 2004 р у зв’язку з 60 - річчям ГАО НАН України нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а мала планета № 15675 отримала назву «Голосєєво» на честь Голосіївськой обсерваторії.

В Головній астрономічній обсерваторії плідно працюють 8 наукових відділів і 7 наукових лабораторій:астрометрії та космічної геодинаміки, фізики зір та галактик, фізики субзоряних та планетних систем, позагалактичної астрономії та астроінформатики, фізики Сонця, атмосферної оптики та приладобудування, астрокосмічний інформаційно-обчислювальний центр (АКІОЦ) та ін.

 

Приймальня директора:

+(380) 44 526-31-10
+(380) 44 526-21-47

 

Канцелярія:

+(380) 44 526-08-69
+(380) 44 526-21-47
office(at)mao.kiev.ua

 

Прес-служба:

+38-044-228-9133;
+38-050-900-1304
kip(at)mao.kiev.ua
Онлайн-запис на екскурсію

 

Поштова адреса:

Головна астрономічна обсерваторія

Національної академії наук України

вул. Академіка Заболотного, 27

03143,Kyiv, Ukraine 

Проїзд:
тролейбус №11 ( від ВДНГ до кінцевої зупинки)
або маршрутний автобус №496 (від станції метро "Лукьянівська" або зупинок "Епіцентр", "Заболотного", "Метрологічна" до зупинки: "Лікарня Феофанія, корпус 2").