Група астроінформатики: наукові доробки

Наукові доробки 2019-2020 рр.

Мета досліджень: Створення каталогів зоряних даних для дослідження кінематики і структури зоряних систем; астрометрія малих тіл Сонячної системи.

Методи дослідження: Збір астрометричних і астрофізичних даних в існуючих каталогах з метою створення компілятивних каталогів спеціального призначення; зоряно-статистичний аналіз створених каталогів; астрометрична обробка фотографічних та ПЗЗ спостережень небесних об’єктів.

Результати дослідження:

За результатами обробки оцифрованих фотографічних спостережень програми ФОН в Кітабі (Узбекистан), Гісарі (Таджикістан), а також зоряних скупчень в UBVR смугах в Балдоне (Латвія) підготовлені каталоги біля 4900 положень та зоряних величин астероїдів і комет, виявлених на цих астронегативах (Шатохіна С.В., Їжакевич О.М. з українськими та іноземними колегами).

З метою вивчення позиційної точності малих тіл Сонячної системи при використанні Gaia каталогу як опорного каталогу, проведено переобробку 7 оцифрованих фотографічних платівок з різними обмеженнями опорних зірок по зоряній величині. Досліджені різниці О-С для всіх ідентифікованих положень зірок і астероїдів в широкому діапазоні від 8 до 17 зоряних величин. За результатами аналізу отримано попередній висновок про відсутність суттєвих змін у випадковій складовій похибок координат при визначеннях з Tycho-2 і Gaia DR2 каталогами. Систематична складова цієї похибки зазнає більших змін при визначенні координат слабких зірок. (виконавці: Шатохіна С.В., Андрук В.М. у співпраці [18]). Для оцінки змін позиційної точності астероїдів при використанні Gaia для старих спостережень, коли різниця епох становить 50 років і більше, виконано переобробку біля 200 спостережень вибраних малих планет, отриманих на ПДА в 1949-1983 рр. Отримано попередній висновок щодо незначимих різниць О-С для положень малих планет в опорних системах Tycho-2 і Gaia DR2 каталогів. А у порівнянні зі старими оригінальними координатами, які присутні в базі даних Мinor Planet Center, нові координати мають значно вищу точність при використанні як Gaia DR2, так і Tycho-2 каталогів. (виконавці: Шатохіна С.В. )

За результатами редукційних обробок фотографічних платівок і плівок із зоряними скупченнями, отриманих по спостереженнях в Балдоне в U і V спектральних смугах, виконано пошук положень астероїдів та проведено аналіз отриманих результатів. За результатами опрацювання понад 1500 Балдонівських спостережень в U і V смугах складено попередній каталог біля 1700 положень астероїдів. Отримано значну кількість оригінальних положень в U смузі у ранні 1968-1987 роки спостережень. Однак результати опрацювання плівок у V смузі потребують детального дослідження позиційної точності астероїдів внаслідок особливостей фотоматеріалу і викривлень, які виникають при його скануванні. (виконавці: Їжакевич О.М., Шатохіна С.В. у співпраці ).

Проведені вибіркове впорядкування платівок та часткова інвентаризація склотеки. Виконано вибір платівок з архіву склотеки, додаткове їх оцифрування та передачу до Миколаївської АО для проведення вимірювань координат із залученням скануючої машини Шанхайської астрономічної обсерваторії Китайської АН, подальшої обробки, порівняння та спільних досліджень позиційної точності різних небесних об’єктів (Плутон, астероїди, зорі). (виконавець Шатохіна С.В.) У рамках міжнародного проекту «The Vanishing & Appearing Sources during a Century of Observations», VASCO (https://vasconsite.wordpress.com/) із використанням астропластинок УкрВО виконано пошук зір, зоряна величина яких могла різко зменшитися упродовж 100-річчя або які зникли взагалі, тобто знаходилися на пізніх стадіях еволюції. Розпочато роботу з автоматичної обробки платівок POSS, які використовувалися в проекті VASCO (керівник проекту Beatriz Villarroel (Швеція), учасники від ГАО НАН України – Вавилова І.Б., Андрук В.М.)