Лабораторія астрометрії. Наукові доробки

2011-2015 рр.

Мета досліджень: Створення каталогів зоряних даних для дослідження кінематики і структури зоряних систем, зокрема розсіяних зоряних скупчень та зір з великими власними рухами; розповсюдження системи ICRF/Hipparcos на зорі до 17m (V); пошук подвійних систем коричневих карликів та визначення параметрів цих систем; астрометрія малих тіл Сонячної системи.

Методи дослідження: Збір астрометричних і астрофізичних даних в існуючих каталогах з метою створення компілятивних каталогів спеціального призначення; зоряно-статистичний аналіз створених каталогів; астрометрична обробка фотографічних та ПЗЗ спостережень небесних об’єктів; субмілісекундна астрометрія на телескопах класу 8-10 м; експериментальні й теоретичні дослідження.

Результати дослідження: На основі каталогів 2MASS і PPMXL створено каталог 2MAst, який включає високоточні координати і власні руху в системі ICRS і зоряні величини в ІЧ смугах J, H, Ks для 470 мільйонів зірок з граничною зоряною величиною Ks ~ 18. Використовуючи каталог 2MAst в якості інструменту, ми виконали глобальний огляд MWSC (Milky Way Star Clusters) всіх відомих на даний момент скупчень і кандидатів у скупчення в Галактиці, та провели пошук нових скупчень. Підтверджено наявність 3210 зоряних скупчень, з яких 3012 є розсіяними скупченнями, 147 - кульовими, 51 - зоряними асоціаціями. Для всіх 3210 скупчень однорідним чином визначені популяційні (комплексні ймовірності приналежності зірок до скупчення), структурні (розміри, приливні параметри), просторово-кінематичні (відстані, почервоніння, власні рухи, променеві швидкості), астрофізичні (вік, інтегральні зоряні величини) параметри скупчень . Тим самим нами заповнені існуючі прогалини в списках зоряних скупчень Галактики, які налічували на сьогодні близько 2200 об'єктів, і у всіх типах їх параметрів. Вибірка MWSC досягає як центральних частин Галактики, так і її самих зовнішніх частин, повнота досягається в межах 2 кпк від Сонця. Віки досліджених скупчень покривають повний інтервал віку від одного мільйона років до граничного віку Галактики. Такий повний всенебесний огляд виконаний вперше в світі і в даний час не має ні кількісних, ні якісних аналогів.

Виконана серія надточних астрометричних спостережних програм на телескопі VLT з камерами FORS2 та HAWK-I та телескопі GTC з камерою OSIRIS з метою виявлення супутників коричневих карликів та визначення параметрів орбіт і мас компонентів систем карликів. Точність астрометрії становить 0.1 mas для зірок 17-18 величини. Відкрито дві нові подвійні системи та отримано їх параметри, а для подвійної системи карликів Luhman16 доведено відсутність існування задекларованого третього компонента з гігантською масою. Визначені тригонометричні паралакси понад 20 карликів з відносною похибкою 0.2%. Встановлено, що імовірність присутності гігантських планет з масами ≥5 мас Юпітера на проміжних відстанях 0.01 – 0.8 А.О. на орбітах навколо М8 – L2 карликів становить 9%. Створено каталог власних рухів та паралаксів 12000 зірок в діапазоні зоряних величин І=16 – 22m, причому точність визначення паралаксів зірок з І~16 – 18m становить ~0.1 mas. Досягнута точність астрометричних вимірювань значно перевищує відомі в світі результати.

Виконано обробку унікального масиву спостережень по програмі ФОН (1980–1994) що містить близько 2400 платівок для схилень від -2° до +90° та одержано дві версії каталогу північного неба. Версія каталогу ФОН 2.0 містить понад 15 млн. зір всього північного неба з похибками координат та фотометрії σRA cos DEC = σDEC ± 0.2”, σB = ± 0.14m для зірок з В~14-15m. Створена також версія каталогу ФОН 2.1, що містить 2 млн. зір для схилень від +58° до +90° з покращеною точністю координат та фотометрії σRA cos DEC = σDEC ± 0.2”, σB = ± 0.10m для зірок з B~14-15m.

За ПЗЗ-спостереженнями 2001-2015 рр. на меридіанному аксіальному крузі (МАК) зір екваторіальної зони створено каталоги КМАС2 та КМАС3 положень та величин V загальною кількістю 3 млн.140 тисяч зірок та галактик до 17m (V) у зоні схилень від 0 до +5.5º. Точність положень та фотометрії відповідає сучасним світовим стандартам.

Поповнювався каталог даних зір з великими власними рухами. На даний момент каталог містить записи для 4 млн. 500 тис. зір та 879 посилань на каталоги та інші джерела, знайдені в публікаціях. Створено унікальне програмне забезпечення для астрометричної обробки сканів зоряних полів. Програми широко застосовуються для астрометричних досліджень, які грунтуються на ПЗЗ- та фотографічних спостереженнях в астрономічних закладах України.